Jak wybrać najlepsze firany

Na co powinnyśmy zwrócić uwagę w wyborze firanek?

Aby wybrać najlepsze firany, powinnyśmy wziąć pod uwagę parę rzeczy; przede wszystkim:

  • przepuszczalność światła – to od nas zależy, czy firanki mają przepuszczać dużo światła (w tym wypadku najlepsze okażą się tkaniny z żakardu), czy wręcz przeciwnie – zaciemniać pokój (wtedy świetnie sprawdzą się tkaniny z woalu lub organzy).  W podjęciu tej decyzji możemy wziąć pod uwagę to, w jakim kierunku są zamontowane okna w danym pomieszczeniu (do którego chcemy kupić firany). Na przykład do pokoi wychodzących na północ, powinno się zawiesić firany, które przepuszczają dużo światła dziennego. 
  • podatność na zgniecenia oraz prasowanie – w kupnie firan warto zwrócić uwagę na to, czy materiał się nie gniecie. Jeśli lubimy prasować i zgniecenia nie stanowią dla nas problemu, możemy postawić na organę, czy tiul, natomiast jeśli chcemy jednak prasowania uniknąć świetnie sprawdzą się u nas firany żakardowe ze 100% poliestru lub też firany z gładkiej markizety, która również doskonale się układa. Jeśli chodzi o pranie to najłatwiej piorą się tkaniny z żakardu – do ich wyczyszczenia wystarczy niska temperatura, a po wstępnym osuszeniu nadają się już do powieszenia na karniszu (nie wymagają prasowania). W sytuacji gdy nie lubimy często prać, unikajmy satyny i tiulu, bo to one są szczególnie podatne na zabrudzenia, podobnie jak organza, która wymaga prania ręcznego z namoczeniem.
  • grubość i struktura materiału – przykładowo firany z żakardu mają gęsty splot, siateczkową strukturę i różnorodność wzorów, poza tym są bardzo wygodne w użytkowaniu, co sprawia , że pasują do klasycznych wnętrz właściwie każdego pomieszczenia w domu. Firanki z tiulu natomiast są ażurowe, przejrzyste i delikatne, co więcej mają przyjemną fakturę, co podkreśla ich zwiewność i subtelność.
  • rodzaj materiału – aby wybrać najlepsze firanki, bardzo ważny jest materiał, z jakiego zostały uszyte. Na rynku dostępnych jest wiele rodzajów tkanin, jednak najlepsze (w zależności od naszych potrzeb) będą te zrobione z żakardu, woalu lub tiulu.

Gdzie najlepiej zakupić firany?

W dzisiejszych czasach artykuły domowe, między innymi właśnie firanki można nabyć w wielu miejscach, na przykład w sklepach meblowych, (typu “Agata Meble”, czy “JYSK”), w sklepach specjalnie przeznaczonych do handlu firanami lub nawet przez Internet. Jeśli bardzo zależy nam na czasie, powinnyśmy raczej kupić firanki stacjonarnie, aby nie czekać na ich dostawę, tak jak w przypadku zakupów przez Internet. Biorąc pod uwagę cenę firan, to (w zależności od oferty) ceny w sklepach Internetowych i meblowych okażą się porównywalne, natomiast w profesjonalnych sklepach z firankami ich ceny mogą być nieco wyższe. Mając na uwadze jakość firan to właśnie sklepy specjalnie przeznaczone do ich sprzedaży powinny posiadać produkty najlepsze jakościowo (zaraz po nich sklepy meblowe). Tak więc pod względem jakości naszych firanek, raczej nie kupujmy ich przez Internet, ponieważ nabywając je stacjonarnie, sami możemy ocenić, czy ich stan nam odpowiada.